Прогулянки гарні в будь-якому віці. Здійснювати піші прогулянки можна до найглибшої старості, і починати можна майже з дитинства. «Як тільки діти навчилися ходити, ви можете брати їх на прогулянки по природі», - розповідає фахівець з пішохідного туризму Джоанна Анкарло Тарестад (Johanna Ankarloo Tarestad). А вже вона-то повинна знати. Джоанна не тільки професійно займається тим, що проводить екскурсії по природним стежках для дорослих, вона ще й мама дочок-близнят.
«Звичайно, нам доводилося коригувати дещо в наших звичних походах, коли з'явилися малятка, але це не завадило нам насолоджуватися свіжим повітрям і відмінно проводити час на природі. Ми просто знизили наші очікування від прогулянок. Джоанна поділилася своїми порадами, грунтуючись на своєму досвіді в якості гіда і мами, з приводу того, як ходити в походи з дітьми.
Вирушаючи в похід з малюками, завжди важливо тримати в умі, навіщо ви це робите - заради вас самих або для того, щоб подарувати вашим дітям новий досвід? Потреби дітей завжди на першому місці. Якщо ви хочете дослідити стежку самостійно або піднятися на найскладнішу гору, зробіть це іншим разом. Краще не мати великих ілюзій, а ще краще, нічого не чекати від походу зовсім. Щоб познайомити своїх дітей з природою, походами і відпочинком на природі, важливо бути спокійним. Ви йдете в похід заради своїх дітей, і потрібно дотримуватися їх темпу.
Якщо ви несете сина або дочку в перенесенні або колясці, переконайтеся, що їм тепло, сухо і вони ситі. Доведеться часто зупинятися, щоб перекусити і перевірити, чи все в порядку, часом це втомлює, але важливо, щоб всі залишилися задоволені і сповнені енергії.Не можна просто посадити дитину в переноску або коляску і забути про нього. Варто приділяти час ігор. Звертайте увагу малюків на те, що ви робите, розповідайте їм, що ви бачите. Навіть якщо вони не можуть говорити, вони помічають все, що відбувається навколо. Якщо діти досить дорослі, слід зупинитися і запропонувати гри типу «Розкажи, що бачиш». Не забудьте запитати їх, як вони себе почувають і чи отримують задоволення від прогулянки.
Якщо погода зіпсувалася, то варто повернутися додому і придумати, чим зайняти дітей там. Може, влаштувати перекус, пограти у що-небудь, і відправитися в похід в інший раз.
Обов'язково візьміть з собою зміну одягу і памперси, щоб не боятися несподіванок.
Завжди беріть з собою аптечку. На природі всяке може трапитися, і буде краще, якщо засоби надання першої допомоги будуть у вас завжди з собою.
Не забудьте взяти з собою карту і, по можливості, компас. Подивіться на карту разом. Обговоріть маршрут. Розкажіть їм, що означають символи, і обговоріть особливості ландшафту. Наступного разу діти захочуть самі спланувати маршрут, по якому всі відправляться в похід.
Якщо ви плануєте жити в наметі, розбийте базовий табір поруч з хатиною, будинком або машиною. Обладнайте табір разом з дітьми. Зробіть їх відповідальними за що-небудь. Дайте їм відчути, що в наметі їм буде так само затишно, як вдома. Візьміть гри, в які можна грати в наметі, якщо погода зіпсувалася, а також розваги для вулиці. Фрісбі і карти не займають багато місця, але вони допоможуть відмінно скоротати час. Після того, як розбили табір, ви можете здійснювати нетривалі походи: можна піти поплавати, порибалити, покататися на гірських велосипедах або просто побігати. Урізноманітніть ваш день і залишайтеся активними - це ключ до того, щоб всі залишилися задоволені.
Залучайте дітей до спільної діяльності як можна частіше. Може, вони допоможуть з плануванням або упаковкою провізії? Може, вони готові нести своє спорядження в маленьких рюкзачках? У моїх дівчаток є свої міні-сумочки для іграшок і перекусу. Так вони усвідомлюють свою важливість і відчувають себе частиною команди. Нехай вони візьмуть з собою улюблені книжки або іграшки (якщо вони не надто важкі).
Якщо раптом у вас з'явилося відчуття, що це все погана затія з самого початку, то краще повернутися і відкласти похід. Дітям не обов'язково говорити правду, краще відволікти їх чимось цікавим. Пам'ятайте, що природа завжди чекає вас і прийме будь-коли.