Трекінгові черевики - як вибрати?

Трекінгові черевики - як вибрати?

Україна країна в якій полюбляють походи в будь-яких формах: хайкінг, трекінг чи бекпекінг, а також альпіністські сходження. Всі форми такого відпочинку вимагають спеціального взуття, і хто б і що Вам не казав, що досить звичайних кросівок. Повірте це не так, особливо після того, як виробники масово перейшли на підошву з EVA-піни, навіть проста прогулянка може принести безліч неприємних сюрпризів. Які бувають трекінгові черевики, особливості конструкції та нюанси вибору. Мета цієї статті допомогти зрозуміти про що йдеться, і можливо допомогти вибрати першу пару черевиків (кросівок для трекінгу).

Класифікація та технологічні особливості взуття для трекінгу.
Трекінгові кросівки: низькі, міцні кросівки зі спеціальною підошвою, призначеною для пересіченої місцевості, з добре амортизуючою проміжною та гнучкою внутрішньою підошвою. Вони ідеально підійдуть для походів вихідного дня і більш тривалих походів, але з незначними навантаженнями. Деякі досвідчені спортсмени-легкоходи використовують їх для складніших маршрутів.
Взуття для середнього і легкого трекінгу: середні або високі черевики, все ще мають підошву, що добре гнуться, але облягають і підтримують ногу краще. Призначені для походів вихідного дня з 40-60 літровим рюкзаком або для довгих маршрутів невисокої категорії складності.
Взуття для важкого трекінгу: ці черевики створені для серйозних походів із досить великою вагою на плечах, для багатоденних трекінгу, легких гірських маршрутів. Вони високі, дуже міцні, і з мінімально гнучкою внутрішньою підошвою. Як правило, мають прогумований ніс або повну гуму по всьому колу черевика вздовж підошви, і навіть іноді задній рант для котів.
Альпіністське взуття: Жорсткі та більш важкі, із захисною гумкою по колу (часто вище, ніж у взуття для важкого трекінгу), обов'язково з рантами під кішки, іноді з вбудованими гетрами, а також подвійні (з окремим внутрішнім черевиком). Зустрічаються моделі як із натуральних матеріалів, так і із синтетичних та їх комбінацій. Використовуються як для складних гірських сходжень та технічних маршрутів, так і для сходжень на найвищі гори та найхолодніші точки нашої планети.

Висота трекінгового взуття.
Низькі: Не фіксують гомілковостоп, забезпечуючи нозі більше свободи. У них потрапляє більше бруду, пилу та піску. Прекрасний вибір для подорожей з легкими рюкзаками за відомими вам маршрутами.
Середні: Підтримують кісточку та захищають від вивихів ноги. Рекомендується використовувати, якщо вага рюкзака перевищує 5-12 кілограмів або планується довга подорож.
Високі: Відмінно фіксують гомілковостоп на складних маршрутах або гористому рельєфі. Також рекомендуються до покупки, коли вага рюкзака перевищує 12 кілограмів або планується довга подорож.
Будь-які черевики обов'язково потрібно розношувати перед поїздкою. Навіть якщо взуття майже не розношується, вам необхідно не тільки звикнути до тієї чи іншої пари як такої і до способу шнурування в залежності від умов експлуатації, але й дати взуття сісти по нозі.

Матеріал верху черевика, ці матеріали впливають на вагу, дихання, міцність і водонепроникність черевика.
Ціліснокроєні: Чудово дихають, дуже міцні, хороші показники водонепроникності. Найчастіше використовуються у взутті для важкого та середнього трекінгу. Необхідно розносити черевики з таким верхом, щоб шкіра набула оптимальної форми ноги. Останнім часом гладкофарбована шкіра все більше витісняється вощеною шкірою зі спеціальною обробкою та нубуком, як довговічнішими та міцнішими аналогами.
Комбіновані: зазвичай шкіра поєднується з нейлоном або нейлоновою сіткою. Такі черевики будуть досить легкими і добре дихають, але вони швидше промокатимуть. Також схильні до зносу, особливо на сипких поверхнях. Коштують такі моделі, як правило, дешевші.
Замша: схожа на нубук, але м'якше, внаслідок чого використовується на черевиках для легкого трекінгу та кросівках.
Синтетичні тканини: Поліестер, нейлон або синтетична шкіра, все частіше зустрічаються на сучасних моделях. Як правило, вони легші, розношуються та сохнуть швидше, коштують дешевше. Недолік в тому, що вони зношуються швидше через більшу кількість швів зовні черевика і, як правило, меншої міцності цих матеріалів.

Водонепроникність: Багато моделей виробляються з використанням різних мембран (GORE-TEX®/eVent/SympaTex). Ці технології забезпечують збереження сухості та комфорту ноги у складних погодних умовах (як-от: від попадання вологи всередину та за рахунок часткового виведення вологи назовні). Недолік у найгіршій «дихом», але меншій промокальності в порівнянні з моделями без використання мембранних матеріалів.
Рекомендуємо використовувати просочення навіть у випадку, коли в черевиках є мембрана, тому що просочення необхідне зовнішньому матеріалу для того, щоб не набирати в себе вологу і не ставати важчим і менше забруднюватися. Це допоможе зберегти «дихливість» і водонепроникність, оскільки мембрана менше засмічуватиметься пилом і брудом. Також слід пам'ятати про засоби догляду за взуттям з натуральних матеріалів, що дозволяє зберегти еластичність матеріалу та продовжити термін служби взуття.

Матеріали підошви та конструкція черевика, як правило підошва складається з 3 (і більше) шарів:
-сама підошва - на неї доводиться контакт із зовнішньою поверхнею;
-Середня частина - абсорбує ударне навантаження (амортизує) і допомагає зберегти ваші суглоби від травм при ходьбі з важким вантажем;
-Внутрішня частина - забезпечує жорсткість і розподіляє навантаження більш рівномірно, також забираючи частину навантаження з ваших ніг на себе.
В окремих моделях кількість шарів може бути більшою, і їх чергування може бути трохи іншим, але незмінним залишається загальна картина – полегшення пересування та мінімізація навантажень. Для виробництва середньої частини підошви найчастіше використовується матеріал EVA (етиленвінілацетат) та PU (поліуретан). EVA легший і досить зносостійкий матеріал з хорошими показниками амортизації. Для кращої амортизації у різних зонах середньої частини підошви виробники можуть використовувати матеріали різної густини. PU твердіший і більш зносостійкий, тому його найчастіше використовують у взутті для важкого трекінгу та альпіністських черевиках. У той час як EVA найчастіше зустрічається у легших моделях взуття.

Внутрішня частина або «супорт» знаходиться між нижньою частиною самого черевика і середньою частиною підошви (а в деяких моделях є частиною черевика, до якої і відбувається приєднання підошви в процесі виробництва), буває двох типів:
-«лускаті»: невеликі шматочки з нейлону або поліуретану, розташовані в частині підошви або по всій підошві. Найчастіше використовуються в трекінгових кросівках або у взутті для легкого трекінгу.
-«Пластини»: більш товсті пластикові пластини, які надають підошві більшу жорсткість, і забезпечують захист ступні від ударів про коріння, що виступає, або каміння.
Іноді використовується комбінація цих двох технологій.

Підошву найчастіше виготовляють із спеціальної гуми компанії Vibram. Вона повинна мати хороше зчеплення з ландшафтом і може бути різною мірою жорсткості. Чим менше гнеться підошва, тим більшу вагу можна навантажувати на плечі, тим більше пересічену місцевість витримають ваші черевики.

Найчастіше всі компоненти підошви та черевиків з'єднуються між собою спеціальним клейовим способом. Цей спосіб дешевше, швидше, а останнім часом і надійніше ніж нитки. Також клей створює додаткову жорсткість для підошви. Єдиний ворог клею – високі температури, при їх дії клей може розсохнутись. Тому ми не рекомендуємо зберігати черевики влітку в багажнику автомобіля або сушити їх на батареї, біля багаття, а також поблизу інших джерел тепла.

Обробка гумою. Деякі моделі підсилюють додатковим шаром гуми на носінні, а іноді і по всьому колу черевика. Роблять це для того, щоб не тільки покращити захист від промокання, але й захистити матеріал черевика від пошкоджень. Такі черевики частіше використовують у дуже вологих умовах або на складних маршрутах та маршрутах із «сипухами».

Колодка – найважливіший критерій вибору взуття. Усі технологічні переваги стають незначними, якщо черевик сидить незручно, тому найважливішим моментом при підборі взуття для трекінгу є колодка. Щоб добре підібрати черевик, вам потрібно знати 3 параметри вашої ноги:
Довжина стопи: усередині черевика пальці мають бути вільними, і легко ворушитися, а спереду має залишатися достатньо місця, щоби не травмувати пальці на спуску. Якщо у вас є якісь захворювання пальців ніг або ступні, приділіть цьому моменту особливу увагу.
Ширина: Ступня не повинна пересуватися в бічному напрямку всередині черевика, а також не повинна бути надто стиснута.
Об'єм: Ступня має комфортно поміщатися в черевик, іноді це можна вирішити правильною шнурівкою.

Важливим моментом є поєднання цих параметрів. Від цього залежить, чи черевик натиратиме, чи буде нога розташовуватися всередині черевика так, як задумав виробник. Коли черевик підібраний добре, ви повинні відчувати відчуття, ніби вашу ногу міцно тримає чиясь велика рука, у місці, де шнурівка. Крім шнурівки і самого черевика, дуже важливу роль відіграє правильно підібраний трекінговий носок. І робити примірку тієї чи іншої пари взуття слід з тим носком, з яким надалі і передбачається його використовувати.

Ще статті про LOWA

Взуття LOWA сезон 2024/2025. Що нового?  2024-04-23 21:28:13

Взуття LOWA сезон 2024/2025. Що нового?

В 2023 році LOWA святкувала 100-річчя. Весь пройдений

Читати докладніше
Трекінгові черевики - як вибрати? 2023-11-18 18:12:09

Трекінгові черевики - як вибрати?

Україна країна в якій люблять походи в будь-яких формах: хайкінг, трекінг

Читати докладніше
Lowa Rubber Sole-гумові підошви від Lowa 2023-09-27 22:17:55

Lowa Rubber Sole-гумові підошви від Lowa

Якість підошви, одна з найважливіших частин будь-якого взуття

Читати докладніше
Наш асортимент - Купівля частинами (Монобанк) 2020-06-15 23:53:51

Наш асортимент - Купівля частинами (Монобанк)

Клієнти ProBag тепер мають можливість: спочатку купити рюкзак, сумку або валізу

Читати докладніше
WayForPay - платежная система, которой мы доверяем 2019-07-02 11:25:07

WayForPay - платежная система, которой мы доверяем

WayForPay - платіжна система, що захищає при покупці сумок і рюкзаків

Читати докладніше
Наш асортимент в Оплату частинами 2019-02-02 23:54:55

Наш асортимент в Оплату частинами

Що таке "Оплата частинами"? Це сервіс або якщо простіше то це програма

Читати докладніше